O PROJEKCIE
Projekt „KREATOR SKUTECZNEGO BIZNESU” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 9 Rynek pracy, Działanie 9.3 Rozwój przedsiębiorczości
Beneficjentem Projektu jest Fundacja Europejska Manufaktura Wiedzy. Parterzy Projektu: Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” oraz Centrum Usług Specjalistycznych BC Kompleks.
Cel główny projektu to podniesienie poziomu aktywności zawodowej mieszkańców woj. lubelskiego pozostających bez pracy poprzez udzielenie 60 osobom wsparcia szkoleniowo-doradczego oraz 50 osobom wsparcia finansowego na rozpoczęcie i prowadzenie działalności gospodarczej w okresie do 31.07.2018 r.
Do udziału w projekcie zapraszamy osoby w wieku powyżej 30 roku życia, pozostające bez pracy (w tym zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne), zamieszkujące (w rozumieniu Kodeksu Cywilnego) na terenie województwa lubelskiego, zamierzające rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej z wyłączeniem osób zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Krajowym Rejestrze Sądowym lub prowadzących działalność na podstawie odrębnych przepisów w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień przystąpienia do projektu.
Do projektu zapraszamy osoby należące do co najmniej jednej z następujących grup:
-osoby w wieku 50 lat i więcej,
-osoby długotrwale bezrobotne (w przypadku dorosłych 25 lat lub więcej – osoby bezrobotne nieprzerwanie przez okres ponad 12 miesięcy)
-osoby o niskich kwalifikacjach -osoby posiadające wykształcenie na poziomie do ISCED 3 włącznie (Podstawowe (ISCED 1), Gimnazjalne (ISCED 2), Ponadgimnazjalne – liceum, technikum, szkoła zawodowa (ISCED 3)) .
Do projektu zakwalifikowane zostaną 60 osób w tym:
- 35 kobiet
- 25 mężczyzn
Ponadto w projekcie nie mogą wziąć udziału:
- osoby zatrudnione u Beneficjenta lub w Instytucji Pośredniczącej,
- osoby, które korzystają równolegle z innych środków publicznych, w tym zwłaszcza ze środków Funduszu Pracy, PFRON oraz środków przyznawanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, przeznaczonych na pokrycie tych samych wydatków związanych z podjęciem oraz prowadzeniem działalności gospodarczej.
- osoby, wobec których orzeczono karę zakazu dostępu do środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1 i 4 ustawy o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 885 z późn zm.);
- osoby, które były wspólnikami spółek osobowych prawa handlowego (spółki jawnej, spółki partnerskiej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej) oraz spółek cywilnych w okresie 12 kolejnych miesięcy przed przystąpieniem do Projektu,
- osoby, które były udziałowcami lub akcjonariuszami spółek kapitałowych prawa handlowego (spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych) w okresie 12 kolejnych miesięcy przed przystąpieniem do Projektu. Dopuszczalne jest uczestnictwo w Projekcie udziałowców lub akcjonariuszy spółek kapitałowych prawa handlowego, których akcje są notowane na giełdzie papierów wartościowych,
- osoby, które były członkami spółdzielni utworzonych na podstawie prawa spółdzielczego w okresie 12 kolejnych miesięcy przed przystąpieniem do Projektu. Dopuszczalne jest uczestnictwo w Projekcie osób będących członkami spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych, spółdzielni budownictwa mieszkaniowego i banków spółdzielczych, jeżeli nie osiągają przychodu z tytułu tego członkowstwa,
- osoby, które w bieżącym roku podatkowym oraz dwóch poprzedzających go latach podatkowym otrzymały pomoc de minimis z różnych źródeł i w różnych formach, której wartość brutto łącznie z pomocą, o którą ubiega się dana osoba, przekracza równowartość w złotych kwoty 200 000 euro, a w przypadku podmiotu, który miał zarejestrowaną działalność gospodarczą w sektorze transportu drogowego – równowartość w złotych kwoty 100 000 euro, obliczonych według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego obowiązującego w dniu udzielenia pomoc.
Wyjaśnienie pojęć:
Osoby bezrobotne – osoby pozostające bez pracy, gotowe do podjęcia pracy i aktywnie poszukujące zatrudnienia. Definicja uwzględnia osoby zarejestrowane jako bezrobotne zgodnie z krajowymi przepisami, nawet jeżeli nie spełniają one wszystkich trzech kryteriów. Osobami bezrobotnymi są zarówno osoby bezrobotne w rozumieniu badania aktywności ekonomicznej ludności, jak i osoby zarejestrowane jako bezrobotne. Definicja nie uwzględnia studentów studiów stacjonarnych, nawet jeśli spełniają powyższe kryteria. Osoby kwalifikujące się do urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, które s ą bezrobotne w rozumieniu niniejszej definicji (nie pobierają świadczeń z tytułu urlopu), są również osobami bezrobotnymi w rozumieniu Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze rynku pracy na lata 2014-2020.
Osoby bierne zawodowo – osoby, które w danej chwili nie tworzą zasobów siły roboczej (tzn. nie pracują i nie są bezrobotne). Studenci studiów stacjonarnych są uznawani za osoby bierne zawodowo. Osoby będące na urlopie wychowawczym (rozumianym jako nieobecność w pracy, spowodowana opieką nad dzieckiem w okresie, który nie mieści się w ramach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego), są uznawane za bierne zawodowo, chyba że są zarejestrowane już jako bezrobotne (wówczas status bezrobotnego ma pierwszeństwo). Osoby prowadzące działalność na własny rachunek (w tym członek rodziny bezpłatnie pomagający osobie prowadzącej działalność) nie są uznawane za bierne zawodowo.
Osoby o niskich kwalifikacjach – osoby z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym lub ponadgimnazjalnym (liceum ogólnokształcące, profilowane, technikum, uzupełniające liceum ogólnokształcące, technikum uzupełniające, zasadnicza szkoła zawodowa).
Osoba długotrwale bezrobotna – osoby bezrobotne nieprzerwanie przez okres ponad 12 miesięcy.